Squid Game vs Alice in Borderland

Dikkat! Spoiler Tehlikesi ☠️

Son Günlerin Popüler Serilerini Karşılaştıralım

Herkese merhaba. Bugün farklı bir konsept ile karşınızdayım. Geçtiğimiz günlerde eşimin üst üste “Şu diziyi izle, güzelse ben de izleyeceğim” talebi ile bu yola başlamaya karar verdim. Şimdiki yazıda Squid Game ve Alice in Borderland dizileri arasında bir karşılaştırma yapacağım ve kişisel fikirlerimi sunacağım. İyi okumalar 😊

İlk önce Squid Game’i ele alayım. Kore dizilerinin en sevdiğim yanı kısa sezonlar ve az bölümler olması. Bunda da aynı şekilde sadece 9 bölümlük bir seyir keyfi sunuyor. İlk olarak maddi sıkıntılar içinde olan ana karakterimizin bir oyuna davet edilmesi ile macera başlıyor. Metro istasyonunda bir adam ana karakterimizin karşısına çıkıp kırmızı ve mavi kartlardan birini seçtiriyor ve basit bir oyun oynayarak kazandığı her el karşısında para veriyor. Bizimki de mavi kartı seçip bir miktar para elde edene kadar oyuna devam ediyor ve gün sonunda adamın kendisine verdiği karttaki numarayı arayarak teklif edilen oyuna katılmayı kabul ediyor. Gittiği yerde mavi eşofmanlarla oyuncu olarak maceraya başlıyor ve kırmızı kıyafetli adamlar onları yönlendiriyor. Bunları görünce aklımıza bir soru geliyor. Bizimki metro istasyonunda ona uzatılan kartlardan kırmızı olanı seçseydi?

Squid Game

Oynanan her oyun çocuk oyunlarının devasa boyutta ve ölümcül cezaları olan versiyonları şeklinde karşımıza çıkıyor. Oyunların içinde kurulan dostlukları ve hayatta kalmak için yapılan ihanetleri peş peşe görüyoruz. Bütün bunların sonunda tahmin edileceği üzere ana karakterimiz oyunu kazanıyor ve büyük para ödülünün sahibi oluyor. Ama en sürpriz olay oyunun ilk gününden itibaren ana karakter ile “kankalık” bağı kuran yaşlı amcanın bütün bu oyunların kurucu çıkması. Squid Game’de en sevdiğim şey bu son oldu. Çünkü ana karakterin oyunu kazanması tahmin edilebilir bir sondu fakat tahmin edilebilirlik dışında böyle bir son eminim izleyen herkesi şaşırtmıştır.

Şimdi Alice in Borderland’a gelelim. Ünlü bir mangadan uyarlama bir dizi ve izlerken bunu buram buram hissedebiliriz. Bir manga okuru olmak ile dizi izleyicisi olmak arasındaki çizgiyi çok iyi koruduğunu düşünmüyorum. Bir şey izlerken gerçek dünyadan küçük izler görmeyi beklerim fakat bu dizi tamamen olağan dışı kurgudan ibaret. Karakterler çok zorlama, jest ve mimikleri bile rahatsız edici. Konu bütününe bakınca evet sarıyor ve izlenebilir belki ama izlerken eminim benim gibi sürekli atlatma ihtiyacı hissedeceksiniz. Bizim yapımlardan alışkın olduğumuz uzun bakışma sahneleri gibi olmasa da diyalogsuz geçen uzun sahneler ve yavaş ilerleyen olaylar nedeniyle sürekli ileri atlayarak bir sezonu tamamladım.

Alice in Borderland

Alice in Borderland, mutsuz hayatları olan üç yakın arkadaşın polislerden kaçmak için bir tuvalette saklanırken birden tüm insanların kaybolmasıyla kendilerini bomboş bir şehirde ve türlü ölümcül oyunların içinde bulmasıyla başlıyor. Yine Squid Game’de olduğu gibi oyun içinde kurulan dostluklar ve hayatta kalmak için yapılan ihanetlerin savaşı konu alınmış. Dizide çok extrem oyunlar ve karakterler mevcut. Yine ana karakterimiz son ana kadar bütün oyunları sürpriz olmadığı üzere başarılı şekilde tamamlıyor ve sezon finali farklı yeni oyunların devam edeceği haberi ile bitiyor.

İkisi arasında seçim yapacaksak Squid Game’in seyir keyfi ve olay akışı çok daha iyi bir yapım olduğunu düşünüyorum. Kore, Japonya gibi ülkelerin dizi ve film konusunda hayal güçlerini hep daha ileri bulduğum için bu dizilerin izlenme ve popüleritesi beni elbette şaşırtmadı. Sonuç olarak ikisini de bitirmemin ardından eşime verdiğim tavsiye Squid Game izle, Alice in Borderland’ı boşver oldu. İzlemeyenlere duyurulur 😊

← Bloglara geri dön